image

Studenti vysokých škol v Brně chystají další protestní pochod za akademickou svobodu. Myslím, ale že jim nedochází, že opravdovou svobodu a nezávislost budou mít teprve tehdy, když si budou školu hradit kompletně sami. Tehdy bude akademická půda nezávislá na dotacích od státu a nebo firem, které sponzorují výuku z důvodu, aby si vychovaly studenty. Snad jim to někdy dojde.

timdruhym

Posts

6 responses to 58/366

 1. No jo, dalsi arogantni zbohatlik. Co podle tebe ma delat tech 90% studentu kteri na to nemaji aby si platili cele skolne? A co je spatne na tom ze si firma vychovava budouci zamestnance? A v zdravotnictvi bys to zavedl taky? Aby vsichni chudi pochcipali na nejakou lecitelnou nemoc (ale hlavne ze jsou svobodni od statu, ze?) protoze nemaji na doktora? To ze ty jsi bohatej a zdravej a bylo by pro tebe vyhodnejsi si platit vsechno sam (a mit o to mensi dane) je sice hezky, ale co trocha solidarity? Doprat tu skolu (nebo doktora) taky tem chudsim…

  • Ahoj. Docela rychlé hodnocení na to, že mně vlastně vůbec neznáš. Nevím, podle čeho usuzuješ (když jsi začal tykat, tak v tom budu pokračovat), že jsem bohatej a navíc arogantní…

   Myslím, že jsi absolutně nepochopil to, co jsem chtěl říct. Ale je taky docela možné, že jsem nepochopil důvody k protestům. Nicméně mi z toho letáku přijde, že ten leták právě třeba proti firmám mluví. Studenti se dle mého názoru bojí, že jim někdo bude říkat, co dělat a co ne. Ať už to je stát a politikové a nebo právě firmy.

   Já si naopak myslím, že to je správné, když si firmy vychovají studenty. Když jim na studia dají třeba stipendium.

   Moje poznámka je o tom, že pokud chci mít svobodnou akademickou půdu, tak se musím podle toho zařídit. Nemůžu chtít nezávislost a neobětovat pro to ani cent.

   Nemyslím si, že je 90% studentů, kteří by si nemohli dovolit zaplatit školné. Mám mnoho kamarádů, kteří studují na vysoké škole a musí si na sebe vydělat. Mnozí už si studium musí i platit, jelikož začali studovat později.

   Myslím, že když si musíš něco zaplatit, tak to má minimálně dva efekty:
   a) vážíš si toho studia mnohem více a mnohem více se snažíš, jelikož v tom máš prachy
   b) máš možnost požadovat jistou kvalitu vyučujících, jelikož máš na to v podobě školného páku

   Je mi jasné, že neexistuje jednoduché řešení celé této situace, ale myslím, že se to vyřešit dá. Nicméně si nemyslím, že by se dalo dosáhnout absolutní nezávislosti škol.

   Můj pohled je tento:

   1) zavést školné
   2) studenti budou moci dosáhnout na stipendia za svůj prospěch a další studijní úspěchy
   3) rodiče budou moci šetřit dětem na studia po malých dávkách a budou si to moct odečíst z daní
   4) školy a studenti se budou moci ucházet o granty od firem

   • Mas pravdu, nepochopil jsem ze reagujes na text letaku. Nicmene ten text je tak strucny, ze se z nej neda nic vyvodit. Tykani je v internetovych diskuzich standard. Mas vysokou skolu takze na 90% mas nadstandartni plat – tudis jsi bohatej. Myslim si, ze by hlavne VS meli zustat dostupne vsem – i detem delniku, tvuj text jsem pochopil tak, ze je pro tebe nejaka imaginarni svoboda studentu dulezitejsi (a dostupnost bys kvuli ni zrusil), coz mi prislo arogantni, ale jak vidim tak jsme si akorat nerozumneli. Jinak znam lidi kteri studuji VS a pokud se zavede skolne tak stim hned seknou, coz mi prijde skoda.

    • Jsem rád, že se to vyjasnilo. Je pravda, že jsem to vzal hodně velkou zkratkou.

     Moje reakce byla na to, co bylo napsáno na letáku.

     Taky bych chtěl, aby bylo školství co možná nejdostupnější, ale někdy to prostě nejde.

     Co se týká platu, tak každý dobrý řemeslník má plat dvojnásobný než mám já. Ti, že má někdo výšku ještě nezajistí dobrý plat. O tom něco vím. Už více než deset let tvrdě dřu :-)

   • Ahoj,

    studuju a jsem obklopena docela hodně lidmi, kteří se vysokoškolskou politikou zabývají, takže mám aspoň částečně přehled. Dopředu přiznávám, že sama jsem nečetla celý ani jeden z návrhů, proti kterým se protestuje.

    K otázce školného: já osobně jsem pro. Ale záleží mi taky na tom kdo, kolik a jak. Platit by měli podle mého názoru všichni, ať už potom vydělávají nad nebo pod průměrný plat. Studuju techniku, takže jsem asi zaujatá, ale pokud má filozofická fakulta dvakrát až třikrát víc studentů než strojárna, tak pochybuju o uplatnění jejích absolventů. Takže z mého pohledu by tady mírná regulace, v podobě nutnosti platit školné i když se svým oborem slušně neužívím, neuškodila. Další věc je, že stát potřebuje vzdělané lidi a proto moje vzdělání je částečně i investice státu. Proto je na místě, aby mi stát na vzdělání nějakým způsobem přispíval.

    Co se týče svobod: ono to není tak moc provázané se školným, jak se zdá. Tady si dovolím ocitovat návrh zákona – „Rada veřejné vysoké školy bude vymezena jako orgán veřejné vysoké školy pověřený péčí o naplňování jejího poslání stanoveného statutem. K zabezpečení nezávislého výkonu této funkce zákon stanoví podmínku nekompatibility mezi členstvím v radě veřejné vysoké školy a členstvím v akademické obci veřejné vysoké školy, smluvním nebo obdobným vztahem k veřejné vysoké škole obsahujícím peněžité plnění ze strany veřejné vysoké školy anebo jiným postavením zahrnujícím reprezentaci politických, hospodářských nebo jiných zájmů, jež by mohly být ve střetu s veřejným zájmem na naplňování poslání veřejné vysoké školy včetně členství v radě jiné veřejné vysoké školy. Členy rady veřejné vysoké školy bude jmenovat vláda, z řad renomovaných specialistů v oblastech odborné orientace vysoké školy…“ Tenhle tým lidí by měl například rozhodovat o rozpočtu. Přijde mi, že pokud někdo nemá žádný vztah k zmiňované vysoké škole, pak nemá ani přehled o jejich potřebách atp. Většina lidí nedělá akademickou kariéru pro peníze a pochybuju, že by se někdo stal členem akademické obce, aby mohl rozkrást rozpočet VŠ. Členové akademického senátu jsou voleni akademickou obcí, takže bych například k nim měla daleko větší důvěru než k někomu, kdo se školou nemá skoro nic společného a je dosazen ministrem.

    Takže tohle můžou být důvody, proč se studenti bouří.

    • Ahoj Jano,

     díky za tu citaci ze zákona, to je fakt mazec a nedivím se, že se studenti bouří, když se chystají takovéto věci.

     Souhlasím také s Tvým pohledem na věc kolem školného.

Napsat komentář

Text formatting is available via select HTML. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*